DTO MZL rozpoczęcie szkolenia

Kurs organizowany przez organizację DTO MZL ma na celu przeszkolenie pilotów szybowcowych do uzyskania uprawnienia pilota doświadczalnego szybowcowego klasy II lub III.

Rozpoczął się on w dniu 16.10.2023r spotkaniem przedstawicieli Organizatora, instruktorów oraz kandydatów w Mielcu, w Ośrodku Szkolenia ATO. Do szkolenia zostało przyjętych 9-ciu pilotów którzy będą szkoleni przez  instruktorów, pilotów doświadczalnych I klasy panów Jerzego Kędzierskiego i Mariusza Stajewskiego.

W Poniedziałek odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne – zapoznanie się z konstrukcją szybowca SZD-54-2 PERKOZ, jego złożenie oraz przećwiczono awaryjne opuszczanie szybowca. Dzień szkoleniowy zakończono egzaminem teoretycznym z ogólnej wiedzy lotniczej w zakresie obowiązującym dla licencji szybowcowych.

We wtorek rozpoczęto ćwiczenia praktyczne – loty weryfikacyjne umiejętności praktycznych w locie w zakresie akrobacji. Loty za holem ( do 2000 ) odbyły się z użyciem znanego w lotnicze historie samolotu JAK-12A SP-KLA.  Loty zakończono w czwartek 19.10.2023r.

Wszyscy kandydaci zostali zakwalifikowani do następnej części szkolenia – 110-cio godzinnego kursu teoretycznego.  Po jego zakończeniu, w drugim kwartale 2024r rozpocznie się trzecia część kursu – praktyczne szkolenie pilotów w zakresie umiejętności przeprowadzania lotów badawczych.